Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Renginiai

2024, rugsėjo
P A T K P Š S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

LMT finansuojamą mokslinę praktiką atliko studentas Emmanuel Gabriel Njoku

LMT finansuojamą mokslinę praktiką atliko studentas Emmanuel Gabriel Njoku

Rugpjūčio 28 d. VU Gyvybės mokslų centre vykusioje konferencijoje „Mokslo vasara 2024“ Lietuvos ir užsienio studentai pristatė vasarą Lietuvos mokslinėse laboratorijose, universitetuose ir institutuose vykdytų mokslinių tyrimų rezultatus. Tyrimus studentai vykdė Lietuvos mokslo tarybos (LMT) kvietimu, vadovaujami šalies mokslininkų ir doktorantų. Studentams praktikos metu buvo mokama stipendija – po 1 000 Eur per mėnesį. Iš viso šiemet šiai programai LMT skyrė 1,1 mln. Eur.

Šiemet vasaros mokslinėje praktikoje dalyvavo rekordinis skaičius studentų – 265 jaunieji tyrėjai iš 18 mokslo ir studijų institucijų (2023 m. dalyvavo 198, 2022 m. – 161 studentas). Tai seniausia LMT vykdoma programa: nuo 2005 m. vasaros metu mokslo institucijose iš viso dirbo 3 000 studentų. Šią vasarą  studentai iš Lietuvos ir užsienio tyrimus vykdė 113 gamtos mokslų, 48 socialinių mokslų, 37 technologijos mokslų, 26 medicinos ir sveikatos mokslų, 17 žemės ūkio mokslų, 14 humanitarinių mokslų, 8 vaizduojamųjų menų ir 1 scenos ir ekrano menų srityse. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre vykdyta 15 vasaros praktikų.

Pasak LMT pirmininko dr. Gintaro Valinčiaus, Lietuva yra tarp nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, turinčių tokią jaunųjų talentų ugdymo programą. „Man ypač džiugu matyti, kad ši jauniesiems tyrėjams skirta LMT  programa kasmet auga ir sulaukia vis daugiau dalyvių. Mokslinė vasaros praktika – tai ne tik puiki proga pagilinti akademines žinias ir įgūdžius, bet ir svarbus žingsnis į mokslininkų bendruomenę. Tai yra laikas, kai užsimezga vertingi ryšiai su įvairių sričių specialistais, o akademinės teorijos virsta įdomiais atradimais ir darbais“, – sako G. Valinčius.

Lietuva – patraukli vieta užsienio studentams

Nuo praėjusių metų į Lietuvą atvykti vasaros metu ir vykdyti mokslinę praktiką kviečiami ir užsienyje studijuojantys studentai. Šiemet savo žinias ir įgūdžius tobulinti Lietuvoje nusprendė 15 jaunųjų tyrėjų iš tokių universitetų kaip Case Western Reserve University (JAV), Catholic University of Valencia (Ispanija), Erasmus University Rotterdam (Nyderlandai) ir kitų. „Kviesdami užsienio studentus, siekiame parodyti, kad Lietuva yra patraukli šalis pildant savo svajones mokslo srityje. Taip pat atvykusiems tai buvo ne tik galimybė pasisemti žinių ir įgyti vertingų mokslinių įgūdžių, bet ir proga iš arčiau susipažinti su Lietuvos kultūra, mūsų tradicijomis bei šalies mokslo bendruomene“, – pabrėžė G.Valinčius.

Iš Ispanijos atvykęs Emmanuel Gabriel Njoku praktiką atliko Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre (praktikos vadovė Dr. Ana Dovilė Juškytė). Emmanuelio tyrimas – „Juodojo serbento (R. nigrum) transkripcijos faktorių raiškos profilis žemos temperatūros poveikyje“ vyko Babtuose įsikūrusio mokslų centro laboratorijoje. „Mano dviejų mėnesių viešnagė Lietuvoje buvo kupina nuostabių patirčių. Žmonės laboratorijoje buvo labai draugiški, kantrūs ir visada pasiruošę man padėti. Išmokau svarbių praktinių molekulinės biologijos įgūdžių, susiradau nuostabių draugų, pristačiau pranešimus konferencijoje ir kartu smagiai praleidau laiką. Noriu patarti kolegoms užsienio studentams, kurie domisi galimybe kitais metais pateikti paraišką šiai programai, sekti savo svajonėmis ir jie nenusivils. Gali atrodyti, kad keliauti į naują vietą neramu, bet dabar, žvelgdamas atgal, džiaugiuosi, kad žengiau šį žingsnį“,  ̶  įspūdžiais dalijosi Emmanuelis.

Šiemet vasarą skirti mokslinei praktikai pasirinko ir jaunieji tyrėjai iš Ukrainos. Kauno technologijos universitete (KTU) net trys ukrainiečiai studentai vykdė skirtingus mokslinius tyrimus. Vienas iš studentų praktikos vadovų dr. Audrius Bučinskas, KTU  Polimerų chemijos ir technologijos katedros vedėjas, dalijasi savo įžvalgomis: „Dalyvaujant jau ne vienoje LMT organizuojamoje studentų praktikoje pastebėjau, kad tai yra puiki galimybė augti ne tik studentui, bet ir vadovams, ypač jaunesniems, o šį kartą tarptautinių studentų įtraukimas dar labiau įvairiapusiškai praturtina abi projektuose besidarbuojančias puses“.

Ukrainietė Daria Shmielova, KTU studentė, vasarą skyrė moksliniam tyrimui apie efektyvių žmogiškojo ir dirbtinio intelekto komandų kūrimą bei vadovavimo gebėjimus, atlikdama praktiką ISM Vadybos ir ekonomikos universitete (praktikos vadovė prof. Dr. Vita Akstinaitė). Daria nusprendė vasarą skirti moksliniams tyrimams Lietuvoje, nes Ukrainoje vykstantis karas sukūrė sudėtingą aplinką panašių iniciatyvų vykdymui. Čia ji turėjo galimybę pasirinkti tyrimo temą ir plėsti savo žinias pasirinktoje srityje. Prisijungti prie LMT programos ją taip pat paskatino universitetų rekomendacijos. „Lietuvoje yra pakankamai sąlygų jauniesiems tyrėjams realizuoti savo idėjas. Studentams iš kitų šalių patarčiau nebijoti išbandyti naujų dalykų ir išnaudoti ES universitetuose suteikiamas galimybes“,  ̶  akcentuoja Daria.

Tyrimų spektras nuo medicinos iki vaizduojamųjų menų

Šiais metais studentų praktika apėmė įvairiausias mokslo sritis – nuo gamtos, medicinos, technologijos, agrarinių mokslų iki vaizduojamųjų menų. Studentai praktikos vietas ir temas rinkosi iš praktikos vadovų pasiūlytų temų – atrankai buvo  pateiktos 454 temos. „Šių metų temos išsiskyrė patrauklumu ir aktualumu ir tai rodo, kad praktikos vadovai kreipė didelį dėmesį į tai, kuo sudominti ir pritraukti būsimus praktikantus“,  ̶  sako G. Valinčius.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Julija Lebedeva praktiką atliko Lietuvos sporto universitete. Jos pasirinkta tema „Diskriminacijos lyties pagrindu patirtys ir prevencijos įgyvendinimas: medicinos studentų atvejis“, praktikos vadovė prof. dr. Vilija Bitė Fominienė. „Tyrimo tema mane sudomino dėl savo aktualumo ir svarbos. Manau, kad šį tyrimą atlikti medicinos studentui yra naudingiau, nes jis turi daugiau supratimo ir suvokimo apie tai, kas vyksta jo studijų „viduje“, taip pat yra matomi realūs pavyzdžiai. Tyrimo rezultatai gali padėti universitetų administracijai patobulinti esamas priemones, siekiant užtikrinti lyčių lygybę ir sąžiningumą. Taip pat, mokydami medicinos studentus apie lyčių lygybę ir diskriminacijos prevenciją, jie tampa labiau supratingi ir jautrūs pacientų poreikiams, kas galiausiai gali pagerinti pacientų priežiūros kokybę“,  ̶  sako Julija.

KTU praktiką atlikusi Vilniaus universiteto (VU) studentė Karolina Sokaitė pasirinko „Įtraukaus dirbtinio intelekto literatūros analizė taikant bibliometrinį metodą“ temą (praktikos vadovė dr. Laura Daniusevičiūtė-Brazaitė). Karolina dalinosi savo įspūdžiais: „Ši praktika suteikė man galimybę susipažinti su naujomis tyrimų metodikomis ir įgauti vertingų įgūdžių. Įdomiausia buvo atrasti naujas analizes galimybes ir sužinoti, kaip dirbtinis intelektas gali būti panaudojamas švietimo srityje“.

Justė Bukauskytė praktiką atliko Vilniaus dailės akademijoje (VDA), kur jos tyrimo vadove buvo prof. dr. Rasa Janulevičiūtė. Justės tyrimo tema  ̶  „Žmogaus judesio (motorikos) įveiklinimu grįsto dizaino tyrimas“. Justė pasirinko vasarą paskirti moksliniam tyrimui, siekdama praleisti laiką turiningai, įgyti naujų įgūdžių ir išmokti kažką naujo. „Tvarios energijos generavimo tema man yra artima. Šia tema rašiau savo baigiamąjį bakalauro darbą. Tyrinėdama šią sritį, radau prasmę bei didžiulį ateities potencialą alternatyvios energijos generavime. Mane žavi technologinės inovacijos ir galimybė prisidėti prie švaresnės planetos kūrimo“, – sako Justė.

Praktikos vadovai – šalies mokslininkai ir doktorantai

Kiekvienais metais vasaros praktikos metu su studentais bendrauja praktikos vadovai. Šiais metais LMT įvedė naujovę – studentų praktikos vadovais galėjo tapti ir doktorantai. Atrenkant praktikos vietas, vienas iš prioritetų buvo skirtas būtent doktoranto siūlytai temai. Šiemet praktikos darbo vadovais atrinkti 28 doktorantai. „Tai gera proga ir naujos galimybės jauniesiems mokslininko karjerą pasirinkusiems tyrėjams išbandyti save vadovaujant nedideliems mokslo ir menų tyrimų projektams“,  ̶  apie sprendimą į praktikos vadovus įtraukti ir doktorantus sakė G. Valinčius.

Gamtos tyrimų centro doktorantės Agnės Baranauskaitės, vienos iš praktikos vadovių nuomone,  vasaros praktika yra puiki proga studentui išbandyti save ir pasinerti į mokslininko kasdienybę, skiriant pilną darbo dieną darbui pasirinkta tematika, kadangi semestro metu dažnai studentai turi ribotą laiko kiekį. „Vos du mėnesius trunkanti praktika priverčia gerai apgalvoti visus darbus, o kilus netikėtumams skatina sparčiau mąstyti apie galimus sprendimo variantus. Taigi, praktikos metu ne tik įgyjama naujų žinių, tačiau ugdomas ir kritinis mąstymas“,  ̶  sako Agnė.

Patirtimi būnant praktikos vadove dalijasi ir VU Psichologijos instituto doktorantė Miglė Marcinkevičiūtė: „Džiaugiuosi, kad LMT suteikia galimybę praplėsti vykdomus tyrimus, įtraukiant studentus. Manau, kad vasaros praktikos padeda mums kurti laisvesnį ryšį su studentais ir realiau atspindėti mokslininko buitį. Taip pat, malonu dirbti su studentais nespaudžiant gausai kitų terminų. Linkiu gražios tradicijos!“

LMT studentų vasaros mokslinės praktikos programą tęs ir ateityje, nauji kvietimai studentams dalyvauti vasaros mokslinės praktikos konkurse bus skelbiami 2025 m. pirmąjį ketvirtį. Daugiau informacijos apie LMT skelbiamus konkursus  ̶ https://lmt.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/mokslo-finansavimas/

Daugiau informacijos apie vasaros praktiką:
Ilona Monstavičienė
Programų koordinatorė
Tel. +370 604 53 802
El. p. ilona.monstaviciene@lmt.lt

En