Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT konsultantai ir žemės dirbimo padargų gamintojo įmonės „Laumetris“ atstovai. Programa

EIP projekto vadovas LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Vidas Damanauskas renginio dalyvius informavo apie dirvožemių produktyvumo mažėjimo priežastis ir suslėgimo didėjimo problemos mastą. Viena iš priežasčių – žemės ūkio technikos galingumo ir masės didėjimas, skatinantis mažo humusingumo dirvožemių suslėgimą. Dirvožemio drėgmė koreliuoja su jo kietumu: kuo mažesnė drėgmė, tuo didesnis dirvožemio kietumas, bet kuo drėgnesnis dirvožemis slegiamas, tuo labiau didėja jo tankis. Didėjant ūkiams neišvengiamai didėja ir pasėlių priežiūros mašinų masė, o siekiant gausesnės bei kokybiškesnės produkcijos dažnėja augalų priežiūros produktų naudojimas, dėl to dažniau važiuojama technologinėmis vėžėmis.

LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties vyresnioji mokslo darbuotoja Dr. Danutė Jablonskytė-Raščė pristatė atliktų tyrimų schemas, įrengtų 10 bandymų bei ūkių vietas ir surinktų dirvožemio bei augalų rodiklių duomenis.

LAMMC ŽI mokslo darbuotojas dr. Vytautas Seibutis akcentavo augalų šaknų atliekamą biologinį dirvos purenimą, kai tinkamai sudarytos javų sėjomainos grandyje su kukurūzais arba tarpiniais pasėliais gerina dirvožemių struktūrą.

Renginio dalyviams buvo demonstruojama EIP inovacija – dirvos technologinėse vėžėse purenimo ir lauko išlyginimo padargas. Diskusijų metu aptarti technologinių vėžių eliminavimo principai. Lauko dienos dalyviai pritarė, kad yra svarbus suslėgto dirvožemio sluoksnio produktyvumo atkūrimas technologinėse vėžėse, nes jos kasmet suformuojamos vis kitoje vietoje, pvz., keičiant pasėlių priežiūros techniką, lauko pakraščiuose paliekant žydinčių augalų juostas arba apsaugą šalia melioracijos griovių. Ši inovacija aktuali ne tik taikant tradicines auginimo technologijas, bet yra itin reikalinga tiesiogiai sėjant į ražieną.

Renginio metu buvo pademonstruota universali tiesioginės sėjos juostinė ražieninė sėjamoji „RS-4“ sėjant kviečius po technologinių vėžių išpurenimo.

En