Pradžia Lietuvos
Agrarinių ir miškų
Mokslų centras
En

Derlingumo prognozė optimistiškai nenuteikia

Derlingumo prognozė optimistiškai nenuteikia

Vykdant sutartį su LR ŽŪM, LAMMC Žemdirbystės institutas kartu su regioniniais padaliniais atlieka pasėlių būklės analizę ir derlingumo prognozę Lietuvoje. Tai jau antroji derlingumo prognozė šiais metais.

Žemės ūkio augalų pasėlių būklę įvertinus liepos 20 dieną galima konstatuoti, jog dėl visoje šalyje liepos 12 dieną iškritusio gausaus lietaus su vėju daug kur išgulė javai ir šiek tiek pagulė žieminiai rapsai. Pasėlių išgulimas atskiruose laukuose labai įvairus – nuo 5–20 % Žemaitijoje iki 30–40 % Suvalkijoje ir Vidurio Lietuvoje ar net dar daugiau Šiaurės Lietuvoje. Kadangi nemaža dalis ūkininkų pavasarį laukus tręšė mažiau, tad daugeliui galėjo būti argumentas pabandyti pataupyti lėšas ir nenaudojant augimo reguliatorių šiais metais, netrumpinti augalų stiebo dėl mažesnio tręšimo intensyvumo. Panašu, kad taupymas nepasiteisino. Lyginant su birželio mėnesio skelbta derlingumo prognoze, liepos mėnesio prognozė taip pat nėra labai optimistinė. Labiausiai tikėtinas žiemkenčių derlingumo sumažėjimas atskiruose regionuose ir prognozuojamas galimas vidutinis žieminių kviečių derlingumo sumažėjimas.

Pasėlių išgulimas dar nereiškia prasto derliaus – daug kas priklauso nuo išgulusių augalų palinkimo laipsnio (kampo). Jei išgulusio lauko pasėlis tik palinkęs – tikėtina, kad pats grūdo brendimas gali ir nesutrikti, jis išsivystyti iki normalaus fiziologinio stovio. Tačiau jei augalų palinkimo kampas didelis – šiaudas guli ant dirvos paviršiaus arba yra palaužtas, tuomet grūdo maitinimas gali sutrikti. Jei dar pasitaikytų lietingi orai, tuomet grūdai pradėtų dygti varpose, susidarytų palankios sąlygos plisti ir grybinėms augalų ligoms (javų fuzariozei).

Produkcijos išauginimo kaštus šiais metais lems ne tik padidėjusios trąšų kainos, bet ir pabrangę degalai. Išgulę pasėliai taip pat yra susiję su nuostoliais. Sugulusius javus iki kūlimo neretai perauga piktžolės, juos būna sunku nupjauti. Be to, jei kūlimo metu grūdai bus drėgni, tuomet juos teks papildomai džiovinti. Kol kas grūdų kokybę prognozuoti sunku – ji priklausys nuo oro sąlygų prieš ir derliaus nuėmimo metu.

Išsamiau galima paskaityti: https://manoukis.lt/naujienos/ukis/isgule-paseliai-derlinguma-dar-sumazins

 

 

En